dernek slayt dernek slayt dernek slayt dernek slayt dernek slayt dernek slayt
0 532 343 44 50 NO'LU TELEFONDAN İLETİŞİM VE KOORDİNASYON BİRİMİMİZE ULAŞABİLİRSİNİZ
Bodrum KASANDER Gönüllüleri Hakkında
Duyurular

 DUYURU
 BİLGİ ALMAK VE GÖNÜLLÜ DESTEK OLMAK  İÇİN: www.kasander.org , www.kasander.net , info@kasander.org VEYA 0 532 343 4450 NO’LU TELEFONUMUZDAN İLETİŞİM VE KOORDİNASYON BİRİMİMİZE  ULAŞABİLİRSİNİZ. FARKLI KAYNAKLARDAN ALINACAK BİLGİLER TARAFIMIZDAN RESMİ ANLAMDA BAĞLAYICI NİTELİK TAŞIMAMAKTADIR.

  


Hava Durumu
Muğla Hava Durumu
Radyo
Günlük Gazeteler
Yararlı Linkler
- Doğan Haber Ajansı
- T.C. Kimlik numaranızı öğrenin
- Anadolu Ajansı
- TURMEPA
- İhlas Haber Ajansı
- Arabanızın Vergi Borcunu Öğrenin
- SSK Gün Dökümü
- Ne Zaman Emekli Olurum
- Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müd.
Döviz Bilgieri
M.B. Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 6,7917   6,8040
EURO 7,4065   7,4198
       
Özlü Sözler
İşi Bilen Yapar, Az Bilen Akıl Verir, Bilmeyen Eleştirir, Yapamayan Çamur Atar.
Sponsorlarımız
Sitemizi Tavsiye Ediniz
Sitemizi arkadaşlarınıza tavsiye ederseniz memnun kalırız.
 
  
  İNSAN OLMA ERDEMİ

İnsan olmaktan bu kadar uzaklaşmışken ayrıca. Topraklarımızda oluk oluk akan, akıtılan kanlara sırtımızı dönmüşken. Tv programlarında; Survivor’da örneğin kimin ne zaman ne yaptığı, neden sinirlendiği yada Popstar tarzı ikiyüzlü reyting telaşına kapılmış programlar daha önemli hale gelmişken…  Ölen, öldürülen bizim toprağımızdan, aynı ağaçtan meyva yediğimiz, aynı suyu içip aynı havayı kokladığımız insanların acılarını bile kategorize ederek bu erdemi ne derece taşıdığımızı hergün biraz daha, bir nebze daha kirleterek yaşıyoruz. Ne geride kalanların gözbebeklerindeki elem önemli ne de kendilerinden çalınan geleceklerinin kederi. O an en önemli şey facebookta,  instagramda neler olduğu. Yaşadığımız anı nasıl hemen paylaşmak zorunda olduğumuz. Egomuzun çoğu kez kendimizin bile farkında olmadığımız iç boyutlarındaki acı ve korkutucu gerçeğiyle yaşıyoruz…

Bilim ve sanat değerlerimizin çoğunu yitirmişiz. Korumaya çalışanları da suçlayıp işlerinden atmış, susturmak adına her şeyi reva gören mantığa susarak, seyirci kalarak yaşıyoruz. Sanki yediveren başka gönüllerde verecek en güzelini çiçeklerinin, umutlarımızın baharına.

Önceliğimiz hep kendimize ya, dostlarımıza sırtımızı dönmüşüz. Dostluğun zor sahip olunacak ama kolay kaybedilecek bir değer olduğunu bile bile. Bir sıkıntımız mı var, dünya bizim çevremizde dönmeli olmuş utanmazlığımız. Yakamozların kendine yabancılığının yansıması olmuş kısık bakışlarımızdaki hayırsızlık.

İnsan olma erdemini yitirmeye başlamamıza selam olsun… Evet evet yaşıyoruz dolu dizgin, gücümüzü ve şiddet eylemimizi bize en değer verene yönelterek. Kulaklarımızı dış dünyaya kapatıp,  gözlerimizin önüne perde çekerek. Kavgamız başka bahara kalmış ya zaten çoktan, insan olma erdemini de an be an, gün be gün yitirerek yaşıyoruz. Sırtımızdan vuranları, topraklarımızı dirhem dirhem satanları hala ayakta tutma çabamızla yaşıyoruz. Adım adım karanlığa yürüyen ülkemizin gözü nemli kederiyle  yaşıyoruz ve hala, çıkmaz içindeki çıkmazların her türlü oyuna alet ettiği seçim oyunlarında birer piyon olmaktan bir adım öteye geçemiyoruz. Tarihimize sahip çıkmadan avutuyoruz bencil hırslarımızı.

Utançlarımızın çocuklarımıza, torunlarımıza vermeyeceği bir geleceği bilerek bu bilinçle yaşıyoruz. Barış kelimesinin fersah fersah uzağında yaşıyoruz. Kendimizle barışık değiliz ki zaten öncelikle, nasıl toplumların, rejimlerin barışık olmalarını hayal edelim. Hayal edemeyerek yaşıyoruz; yeni nesillere sunduğumuz, ışık yılı uzaklığındaki gelecek gözyaşlarının üzerimize  yağmaya başladığını.

Yaşadığımız topraklarımızı kirleterek, ekolojik dengeleri allak bullak ederek, denizlerimizi, göller ve nehirlerimizi çöpe verirerek, bitki örtülerini yakarak tahrip ederek yaşıyoruz. Hayvanlarımıza her fırsatta işkence edip, her türlü iğrenç davranış biçimini reva görerek yaşıyoruz. Teknolojinin kölesi olmuş, cep telefonlarını model model büyütmüş, buna paralel insan duygumuzu küçültmüş olarak yaşıyoruz. Daha çok mal, daha çok para, daha çok, daha çok hırsları ile yaşıyoruz. Paranın insanca bir yaşam biçiminde sadece bir araç olduğu gerçeğini göz ardı ederek yaşıyoruz, amaca büründürmeden. Yazık, çok yazık geldiğimiz gibi gideceğiz ve çıplaklığımızdan taşacak ayıplarımız kendinden tiksinerek.

Bizden değilse gelen aramıza, aşağılayarak insani davranış biçimine sığamayacak bir hoşgörüsüzlükle dışlıyoruz. Evrende aynı sanisede bir sürü insanın açlıktan, savaştan, şiddetten öldüğü gerçeğini göz ardı ederek yaşıyoruz. Biz yaşıyoruz ya, yükünü kurtaran kaptanlarız hepimiz, gerisi laf’ü güzaf.

İnsan olma erdemi miydi cidden önceliğimiz?

Fatoş KARAKAYA      Okunma Sayısı: 1190

 

Yazarın Diğer Yazılarıfacebook twitter youtube
Başkan'ın Mesajı

KURUCU BAŞKAN LN. DR TANER UYSAL HAKKINDA

Son Eklenen Video
  Ebru Sanatı Taksim Trio - Unutamadım ( Eşliğinde)

  Tüm videolar için tıklayınız.

Köşe Yazıları
HER YÖNÜYLE AYDINLANMA ÇAĞI ANALİZİ
Dr. Taner UYSAL
Her konuda akla öncelik tanıyan düşünce sisteminin etkisi ile 17.y.y orta ...

"SANATÇI"
Dr. Taner UYSAL
...

DÜNYADA ÇEVRE BİLİNCİ
Dr. Taner UYSAL
sürdürülebilir çevre bilincinin oluşturulması ...

"BEN HAKLIYIM" MESELESİ DEĞİL!
Dr. Taner UYSAL
Kaynağı kimden, hangi kesimden veya siyasi çevreden olursa olsun...

HAYATIN DEĞERİNİ BİLMEK
Pelin ALAÇAM
Hayatın yaşamaya değer olduğunu anlamak için ...

Enginar Mevsimi Üzerine
Luset Kohen FİNS
Başka çaren olmadığına inanmak, özgüvenine arada sırada ani taklalar attırır....

Hey! ÖZGÜRLÜK...
Seray Sayar LEVENT
Her elde ettiğimiz özgürlüğün üzerine hep bir yenisini eklemek istiyoruz....

Pes etmek ya da etmemek?
Eddi ANTER
Evrende, dünyada olan biten her şey benimle ilintilidir. ...

ÖNYARGILAR AKLIMIZI ESİR ALIYOR
AYHAN ONGUN
önyargılarımızdan kurtulmak çok kolay olmuyor....

İNSAN OLMA ERDEMİ
Fatoş KARAKAYA
İNSAN OLMA ERDEMİMİZ MİYDİ CİDDEN İLK ÖNCELİĞİMİZ?...

Büyük Bir Sırrım Var!
Çağla Pelin ÜSTÜN
“…Neyi düşünürseniz onu kendinize çekersiniz. Evren düşüncelerin iyi veya kötü...

Son Ziyaretçi Yorumları

Tüm ziyaretçi yorumları için tıklayınız.

Sponsorlarımız
Dosya İndirme Panosu
Ziyaretçi Bilgileri
Bugün: 29
Dün: 66
Toplam: 98255