dernek slayt dernek slayt dernek slayt dernek slayt dernek slayt dernek slayt
0 532 343 44 50 NO'LU TELEFONDAN İLETİŞİM VE KOORDİNASYON BİRİMİMİZE ULAŞABİLİRSİNİZ
Bodrum KASANDER Gönüllüleri Hakkında
Duyurular

 DUYURU
 BİLGİ ALMAK VE GÖNÜLLÜ DESTEK OLMAK  İÇİN: www.kasander.org , www.kasander.net , info@kasander.org VEYA 0 532 343 4450 NO’LU TELEFONUMUZDAN İLETİŞİM VE KOORDİNASYON BİRİMİMİZE  ULAŞABİLİRSİNİZ. FARKLI KAYNAKLARDAN ALINACAK BİLGİLER TARAFIMIZDAN RESMİ ANLAMDA BAĞLAYICI NİTELİK TAŞIMAMAKTADIR.

  


Hava Durumu
Muğla Hava Durumu
Radyo
Günlük Gazeteler
Yararlı Linkler
- Doğan Haber Ajansı
- T.C. Kimlik numaranızı öğrenin
- Anadolu Ajansı
- TURMEPA
- İhlas Haber Ajansı
- Arabanızın Vergi Borcunu Öğrenin
- SSK Gün Dökümü
- Ne Zaman Emekli Olurum
- Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müd.
Döviz Bilgieri
M.B. Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 6,7917   6,8040
EURO 7,4065   7,4198
       
Özlü Sözler
İşi Bilen Yapar, Az Bilen Akıl Verir, Bilmeyen Eleştirir, Yapamayan Çamur Atar.
Sponsorlarımız
Sitemizi Tavsiye Ediniz
Sitemizi arkadaşlarınıza tavsiye ederseniz memnun kalırız.
 
  
  Pes etmek ya da etmemek?

Yaşarken kimi zaman ne kadar önemli olduğumu düşünürüm, kimi zaman da ne kadar önemsiz olduğuma denk gelirim. Evreni, içinde barındırdığı tüm gezegenlerle birlikte dünyayı gördüğümde, 7 milyar kişiden biri olmak pek kayda değmez gibi gelir. Sonra beni Yaratanın beni burada tutmasının bir amacı olduğunu fark ederim. Evrende, dünyada olan biten her şey benimle ilintilidir. Her şey ve herkes bir biri ile alakalıdır. Sebep ve sonuçlar hep birbirimize bağlıdır. Bunu anlamak zordur. Benim bugün düşündüğüm, söylediğim veya yaptığım her şeyin az sonra bir sonucu olacaktır. Söylediğim her söz ile bir şeyleri yaratıyor, bir şeylerin oluşuna sebep veriyorum. Düşüncelerimle bile birilerini öyle ya da böyle etkim altına alıyorum. Her şey ve herkes benimle ilintili ve bana bir şekilde bağlıysa evren denilen olgu dışarıda mıdır, bende, benim içimde midir?

Kendi önemsizliğimi, hiçlik ve yokluğumu anladıkça önemimi de anlıyorum. Bugün değilse yarın olursa şayet, dün düşündüğüm, söylediğim ve yaptıklarımın neyi nasıl etkilediğine şahit oluyorum. Ben benim demek belki kolaydır ancak benim ben olmam zordur. Dış tahrikler çok güçlüdür ve çoğu zaman ben güçlü değilim. Sürekli pes etmem, yolumdan dönmem için olay ve engellerle karşılaşıyorum. Bu beni üzerken, verdiğim kararların da doğruluğunu sorgulatıyor. Ben ne yapıyorum? Bu soruya cevap bulmak, kimi zaman bir ömür boyu sürüyor.

pes-etmek

Düşündüm de, yaşarken sadece bir ayak boyu yer kaplarken, öldüğümde boyum kadar yeri toprak altında bir süre geçici olarak işgal edeceğim. O zaman bütün bu eziyet, üzüntü ve pes etmek niye? Olan biten neye göre oluyor? Bunları yapan ben miyim? Yönlendiriliyor muyum yoksa kendi kafamın dikine mi gidiyorum? Dikine gitmesem hangi yöne doğru yol almalıyım? Yapmam gerekeni kesin olarak bilmiyorsam, deneme ve yanılma ile nereye kadar ilerlerim? Bu soruların her biri beni ben yapan cevapları karşısında buluveriyor. Bulduğum cevaplara sıkı sıkı sarılmak emniyet ortamını sağlarken benim aradığım huzur sürekli tekrar eden bir hayatın içinde nasıl olacak? Değişimden çekinip, ilerlemekten, yenilikten korkarak be nereye varabilirim ki? Ben bir yere gitmek istemiyorsam, olduğum hal ve yerden memnunsam ve bu beni mutlu ediyorsa yeterli midir?

Devamlı bir yenilik, farklı bir yer, değişik bir insan, aykırı fikirler arayışı neye işaret eder? Olduğum yer ve halden memnunsam ve bana yetiyorsa bela mı arıyorum acaba? İnsanoğluna Allah’ın yöneltmiş olduğu ilk soruya takıldım uzun bir süre… “Neredesin?” Evet, bu soruyu her gün kendime soran biri olarak, cevabımın ayarının da sürekli değiştiğine şahit oluyorum. Nerede olduğumdan fazla, nerede olmak istediğime odaklandığımı fark ediyorum. Olduğum yer belli mi emin bile olamıyorum. Arzu ve istekler doğrultusunda ilerlemek, gelişmek isterken çoğu zaman aynı yerde saydığımı görüyorum. Karşıma çıkan engellere takılı kalıp, hareketsiz duruyorum. Nasılsa olması gereken olacak diye sanki hayatı beklemeye almış dışarıdan izliyorum.

Kendi hayatıma, onu yaşarken dışarıdan tanıklık ediyorum. Bunun yanında, bazen de, nerede olduğumu sorgularken nelerden geçtiğim aklıma geliyor. Yaşadığım tecrübeler, atlattığım zorluklar ve beni buraya getiren herkes ve her şeye şükrediyorum. Gerçekten de bunları ben mi yaptım diye de aklımdan geçiyor… Yoksa sadece oldu mu? Evet, bir şeyler yaptığım illüzyonu, beni, kendimi bir şey sanma durumuna sokuveriyor. İstemesem olmazdı, ben yapmazsam oluşmazdı düşünceleri, yine bir “ben” ortaya koyuyor. Hâlbuki bir şeyleri ben yapmıyorum, sadece oluyorlar. Ben de içindeyim. Ya farkındayım ya da uyur halde kalıyorum. Zorlukları beni güçlendiren unsurlardır. Kolay olan hiç bir şeyin hazzı da olmuyor. ne kadar zor o kadar güç gerektiriyor ve sonunda zafer harcanan gücü yerine fazlasıyla koyuveriyor. Ben zorluğun içindeyken çıkış kapısını bulamıyorum. Pes etmek düşüncesi beni ele geçiriyor. Bu düşünceyi itmek daha zordur. Çünkü eski tecrübe ve öğretiler güçlendirmek yerine korkuyu salgılıyor.

Korku bulaşıp güçlendikçe zayıf düşen yine “ben” oluyorum. Anlıyorum ki her hazzın bir bedeli ve bir zorluğu var. Bunları hak etmek için olmasına izin vermeliyim. Özür dilerim. ben kim izin vermek kim!!! Oluşuna tanık olmalıyım. Ben kendimi izlerken öğrenmeli ve ilerlemeliyim. Siz hiç kendinizi izlediniz mi? İnanın çok keyifli bir deneyim. Düşündüklerimle söylediklerim, söylediklerimle yaptıklarımın farkını gördükçe kendimi eleştirmeye içsel olarak başladım. Olmak ve olgunlaşmak da, bu olsa gerek. Yoksa pes edin gitsin. Bırakın olsun bitsin…

Eddi ANTER      Okunma Sayısı: 1466

 

Yazarın Diğer Yazılarıfacebook twitter youtube
Başkan'ın Mesajı

KURUCU BAŞKAN LN. DR TANER UYSAL HAKKINDA

Son Eklenen Video
  Ebru Sanatı Taksim Trio - Unutamadım ( Eşliğinde)

  Tüm videolar için tıklayınız.

Köşe Yazıları
HER YÖNÜYLE AYDINLANMA ÇAĞI ANALİZİ
Dr. Taner UYSAL
Her konuda akla öncelik tanıyan düşünce sisteminin etkisi ile 17.y.y orta ...

"SANATÇI"
Dr. Taner UYSAL
...

DÜNYADA ÇEVRE BİLİNCİ
Dr. Taner UYSAL
sürdürülebilir çevre bilincinin oluşturulması ...

"BEN HAKLIYIM" MESELESİ DEĞİL!
Dr. Taner UYSAL
Kaynağı kimden, hangi kesimden veya siyasi çevreden olursa olsun...

HAYATIN DEĞERİNİ BİLMEK
Pelin ALAÇAM
Hayatın yaşamaya değer olduğunu anlamak için ...

Enginar Mevsimi Üzerine
Luset Kohen FİNS
Başka çaren olmadığına inanmak, özgüvenine arada sırada ani taklalar attırır....

Hey! ÖZGÜRLÜK...
Seray Sayar LEVENT
Her elde ettiğimiz özgürlüğün üzerine hep bir yenisini eklemek istiyoruz....

Pes etmek ya da etmemek?
Eddi ANTER
Evrende, dünyada olan biten her şey benimle ilintilidir. ...

ÖNYARGILAR AKLIMIZI ESİR ALIYOR
AYHAN ONGUN
önyargılarımızdan kurtulmak çok kolay olmuyor....

İNSAN OLMA ERDEMİ
Fatoş KARAKAYA
İNSAN OLMA ERDEMİMİZ MİYDİ CİDDEN İLK ÖNCELİĞİMİZ?...

Büyük Bir Sırrım Var!
Çağla Pelin ÜSTÜN
“…Neyi düşünürseniz onu kendinize çekersiniz. Evren düşüncelerin iyi veya kötü...

Son Ziyaretçi Yorumları

Tüm ziyaretçi yorumları için tıklayınız.

Sponsorlarımız
Dosya İndirme Panosu
Ziyaretçi Bilgileri
Bugün: 30
Dün: 66
Toplam: 98256