dernek slayt dernek slayt dernek slayt dernek slayt dernek slayt dernek slayt
0 532 343 44 50 NO'LU TELEFONDAN İLETİŞİM VE KOORDİNASYON BİRİMİMİZE ULAŞABİLİRSİNİZ
Bodrum KASANDER Gönüllüleri Hakkında
Duyurular

 DUYURU
 BİLGİ ALMAK VE GÖNÜLLÜ DESTEK OLMAK  İÇİN: www.kasander.org , www.kasander.net , info@kasander.org VEYA 0 532 343 4450 NO’LU TELEFONUMUZDAN İLETİŞİM VE KOORDİNASYON BİRİMİMİZE  ULAŞABİLİRSİNİZ. FARKLI KAYNAKLARDAN ALINACAK BİLGİLER TARAFIMIZDAN RESMİ ANLAMDA BAĞLAYICI NİTELİK TAŞIMAMAKTADIR.

  


Hava Durumu
Muğla Hava Durumu
Radyo
Günlük Gazeteler
Yararlı Linkler
- Doğan Haber Ajansı
- T.C. Kimlik numaranızı öğrenin
- Anadolu Ajansı
- TURMEPA
- İhlas Haber Ajansı
- Arabanızın Vergi Borcunu Öğrenin
- SSK Gün Dökümü
- Ne Zaman Emekli Olurum
- Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müd.
Döviz Bilgieri
M.B. Döviz Kuru
  ALIŞ   SATIŞ
USD 6,7917   6,8040
EURO 7,4065   7,4198
       
Özlü Sözler
Hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım edemez. (Montaigne)
Sponsorlarımız
Sitemizi Tavsiye Ediniz
Sitemizi arkadaşlarınıza tavsiye ederseniz memnun kalırız.
 
  
  "BEN HAKLIYIM" MESELESİ DEĞİL!

"BEN HAKLIYIM" MESELESİ DEĞİL!

KAYNAK: https://www.kenttv.net/yazarlar.php?id=1161 

          Merhabalar sevgili çevre ve doğa dostlarım! Öncelikle ilginiz ve olumlu geri dönüşlerinizle şahsıma yazılarımda ilham ve teşvik kaynağı olduğunuz için şükranlarımı sunmak istiyorum. Bundan 5 ay önce Mavi Yeşil isimli köşemde sadece pozitif farkındalık yaratmak şuuru ve hedefi içerisinde Bodrum Kent Medya’da bir STK temsilcisi akademisyen kimliğimle gönüllü çevre yazarı olarak yazılarıma başladım. Öncelikle yazılarımda nasıl bir yol haritası izleyeceğimi ilk makalemde açıkça ortaya koydum. İşimiz muhalefet olsun da ota çöpe, iyi veya kötü her şeye karşı çıkalım mantığıyla hareket etmeyi ve bu davranış tarzı sergileyenleri de oldum olası tasvip etmediğimi de beyan ettim. Lakin çevresel sorunlara yönelik olmak üzere, yeri gelecek çözüm odaklı, sürdürülebilir çareleri en keskin ve net bir ifade ile gündeme getirmeye devam eder iken; yeri gelecek; kaynağı kimden, hangi kesimden veya siyasi çevreden olursa olsun iyiye, güzele dair çaba ve emekleri de övgü ve takdir duygularıyla bahsetmekten de geri kalmayacağım.

           Yazılarımda hangi noktalara dikkat çekip, çözüm önerileri sunduğum konulara şöyle bir geriye dönüp bakalım mı arkadaşlar? Bodrum’un çevre analizini yaptım, çözüm önerileri sundum, özellikle şehrin ana arterlerinde araç alt ve üst geçitlerinin yapılması, hafif raylı sistemin uygulamaya ivedilkle konulması, arıtma ve kanalizasyon sularının denizlere bırakılmaması ve “OLASI SEL FELAKETİ” ne dikkat çektim veee üzerinden 1 ay geçmedi Bodrum sel felaketini hem de 2 kez yaşadı işin daha ilginç tarafı sel felaketlerinden “SONRA” akademisyenler çok önce uyardığım ve sunduğum çözüm önerilerinin ancak bir kısmını medyada dile getirdiler. Sokak hayvanları utancını dile getirdim, çözüm odaklı çalışmalar bir türlü başlatılamadığı için İlçemizde 2018 yılı içerisinde 70’e yakın ısırık vakası yaşanırken, Kayseri’de de 1 gencimiz aç kalan sokak hayvanlarının saldırısı sonucu hayatının baharında bile değilken bu dünyadan göçüp gitti bununla birlikte artık her gün sokak hayvanlarının zehirlenme sonucu ölüm haberlerinden geçilmez oldu. Yine haftalar önce doğal dengenin bozulması sonucu yaban domuzu popülasyonun artışındaki tehlikeleri ve çözüm yollarını dile getirdim henüz bugün bir gencimiz Bodrum’da yaban domuzu saldırısına uğraması sonucu şu anda hayata tutunmaya çalıştığı haberini öğrendim. Yaşanmamasını dilediğim bu talihsiz olay ne yazık ki bir anda bu haber ulusal basının gündeminde yer aldı. Yine başka bir yazımda Plastik tehlikesine dikkat çektim, naylon poşet uygulaması mevzuatının “eksik” yönlerini dile getirdim, ağaç kıyımı yapmadan sanayi tipi kenevir ve kavakçılık sektörünün canlandırılması ve teşvik edilmesi ile kağıt poşet ve kağıt torba üretiminin önemini dile getirip, çocukluğumuzun, ceplerde de yer kaplamayan alışkanlığı filenin ücretsiz marketler veya ilgili sektörler tarafından dağıtılmasını açık ve sert bir üslupla dile getirdim. Tam bir hafta sonra Devletimizin zirvesinden “ sanayi tipi kenevir üretimine ağırlık verileceği ve ücretsiz file dağıtılacağı “ konularında müjdeli haber geldi.

           Arkadaşlar peki 5 ay gibi kısa bir süre içerisinde nokta atış saptamalarımı yaparken amacım neydi ? Aferin almak mı? Gördünüz mü “BEN” haklıyım demek mi? Tabii ki değil, lakin o tür ruhsal ihtiyaç dönemlerini okul yıllarımda çok küçük yaşlarda bıraktım. Yegane amacım yapıcı yaklaşım tarzına sahip bir STK temsilcisi olarak Bodrum’dan başlayıp tüm Türkiye’ye örnek olmak ülküsüyle aksayan çevresel konularda toplumun her kesiminde farkındalık ortaya koymak ve sürdürülebilirliği olan çözüm önerilerini, projeleri geliştirip konunun muhatapları arasında köprü olabilmektir. Öncelikle masum insanların, daha sonra doğanın ve doğal sistem içerisindeki canlıların zarar görmemesi temennisiyle; izlediğim metodun ve yolumun çok şükür doğru olduğunu çevremde gelişen olaylar neticesinde görmek ve kısa sürede meyvelerini almak şahsıma an itibarı ile ve sonrası için yapacağım çevre mücadelemde büyük bir güç ve ilham olmuştur ve olacaktır.

Her daim sevgiyle, maviyle, yeşille esen kalın.

Dr. Taner UYSAL      16/01/2019 Okunma Sayısı: 391

 

Yazarın Diğer Yazıları

facebook twitter youtube
Başkan'ın Mesajı

KURUCU BAŞKAN LN. DR TANER UYSAL HAKKINDA

Son Eklenen Video
  Ebru Sanatı Taksim Trio - Unutamadım ( Eşliğinde)

  Tüm videolar için tıklayınız.

Köşe Yazıları
HER YÖNÜYLE AYDINLANMA ÇAĞI ANALİZİ
Dr. Taner UYSAL
Her konuda akla öncelik tanıyan düşünce sisteminin etkisi ile 17.y.y orta ...

"SANATÇI"
Dr. Taner UYSAL
...

DÜNYADA ÇEVRE BİLİNCİ
Dr. Taner UYSAL
sürdürülebilir çevre bilincinin oluşturulması ...

"BEN HAKLIYIM" MESELESİ DEĞİL!
Dr. Taner UYSAL
Kaynağı kimden, hangi kesimden veya siyasi çevreden olursa olsun...

HAYATIN DEĞERİNİ BİLMEK
Pelin ALAÇAM
Hayatın yaşamaya değer olduğunu anlamak için ...

Enginar Mevsimi Üzerine
Luset Kohen FİNS
Başka çaren olmadığına inanmak, özgüvenine arada sırada ani taklalar attırır....

Hey! ÖZGÜRLÜK...
Seray Sayar LEVENT
Her elde ettiğimiz özgürlüğün üzerine hep bir yenisini eklemek istiyoruz....

Pes etmek ya da etmemek?
Eddi ANTER
Evrende, dünyada olan biten her şey benimle ilintilidir. ...

ÖNYARGILAR AKLIMIZI ESİR ALIYOR
AYHAN ONGUN
önyargılarımızdan kurtulmak çok kolay olmuyor....

İNSAN OLMA ERDEMİ
Fatoş KARAKAYA
İNSAN OLMA ERDEMİMİZ MİYDİ CİDDEN İLK ÖNCELİĞİMİZ?...

Büyük Bir Sırrım Var!
Çağla Pelin ÜSTÜN
“…Neyi düşünürseniz onu kendinize çekersiniz. Evren düşüncelerin iyi veya kötü...

Son Ziyaretçi Yorumları

Tüm ziyaretçi yorumları için tıklayınız.

Sponsorlarımız
Dosya İndirme Panosu
Ziyaretçi Bilgileri
Bugün: 31
Dün: 66
Toplam: 98257